Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі?: Авто новини від AUTO-Consulting - газ

Интернет-ресурс информационно-аналитической группы AUTO-Consulting  
Новини CARS TRUCKS BUSES ЗНИЖКИ % Статистика Я Легенда
Історія JEEP
Пошук по новинам

Розширений пошук
Розділи
Головна
Новини
 Ринок автомобілів
 Акції в автосалонах
 Тест-драйви
 Статистика автопродажів
 Ринок автобусів
 Ринок вантажівок
 Військова техніка
 Виробництво автомобілів
 Законодавство
 Автобізнес LIFE
 Дилерська мережа
 Кредити/лізинг/страхування
 Автохімія
 Сільгосптехніка
 Авто-електроніка
 Ринок запчастин
 Ринок шин
 Мототехніка
 Поради власникам авто
Розмитнення авто
Підписка на новини


• Новини по темі: газ
• Блокада польсько-українського кордону обійдеться автовласникам у 3 грн за літр автогазу
• Чому пільги у законі №10321 не зможуть зробити газові вантажівки популярними в Україні
• Новий закон дає шанс вантажівкам, що працюють на газовому паливі, стати значно дешевшими на українському ринку
• Верховна Рада звільнила від ПДВ електричні та газові вантажні автомобілі. Україну чекає новий бум у сегменті електро LCV
• Дефіциту автогазу не буде. Ціни почнуть знижуватись
• Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі?
• JAC N120 стає альтернативою застарілим ГАЗонам та ЗІЛам
• Які оливи використовувати для двигунів на газовому паливі
• В Україні доступні оливи для генераторів з бензиновими, дизельними та газовими двигунами
• АРМА відбирає АЗС U.GO у "Нафтогазу". Шукатимуть іншого управителя
Ще по газ...
Новини від AUTO-Consulting
Всі новини по темі - Україна

Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі?

автохімія | Опубліковано - 2023-11-30 08:06:26 (2225 разів прочитано)
Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі? - газ
Минулої зими автомобілісти зіткнулися з дефіцитом бензину та дизпалива. Цієї – прийшло скачкоподібне здорожчання пропан-бутану або просто газу. Які причини та наслідки цього? AUTO-Consulting аналізує ситуацію разом з експертами нафторинку.
На 29 листопада, день публікації цього матеріалу, середня вартість газу на АЗС становить 36,66 грн/л, що на 2 копійки або 0,02% більше, ніж вчора. Подекуди ціни на колись копійчане паливо сягають 40 гривень за літр! І особливих причин до зниження цін здається немає. Чи є?

Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі? - газ

Насправді, ціни на автогаз зростають вже більше місяця, але якщо спочатку ситуація розвивалась поступово, операторам ринку ціни вдавалось трохи стримувати наявними запасами палива, то останнім часом автомобілістів лякає не лише ціна на газ, але й його відсутність на багатьох АЗС. Паливний ринок одним з перших відчув блокаду, адже українські компанії остерігаються зберігати великі обсяги палива в Україні через ризики російських обстрілів. Як наслідок, дефіцит газу в Україні 20 листопада сягнув 17%, за розрахунками аналітика «Нафторинку» Олександра Сіренко.

Чому так сталось? Розібратись в проблемі нам допомогли Артем Куюн, експерт Консалтингової групи «А-95», та Сергій Куюн, Директор Консалтингової групи «А-95».

Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі? - газ

– Підозри, що газ може пропадати з заправок якщо ситуація на кордоні не полегшиться, з’явилися ще у кінці вересня, – говорить Артем. – Коли польські перевізники вийшли на протест стало зрозуміло, що перебої майже неминучі. Додали клопоту нововведення у Є-черзі. Кажуть, що раніше можна було ставати в чергу ще з-за кордону, а тепер тільки після повернення. Сподіваюся, ця помилка буде виправлена.

Скраплений газ – дуже чутливе пальне. Сховищ його небагато, а транспортний парк в рази менший за паливовози. Саме тому розтяжку, на якій опинився ринок через затримки на кордоні, витримали не всі оператори. В спокійному режимі для забезпечення ритмічних постачань вистачало умовних 5 газовозів, а зараз треба умовних 7, бо строки доставки нереально розтягнулися. Немає умовних 7 машин – будуть прогалини.

Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі? - газ

Які причини росту цін на газ на АЗС?
Основна причина зростання ціни – ускладнення роботи переходів на українсько-польському кордоні. Страйк польських перевізників – основний фактор, який змусив транспортні компанії перебудовувати маршрути через Словаччину, Угорщину та Румунію. Це, по-перше, додало декілька днів до строків доставки, а по-друге, призвело до значного зростання черг на незаблокованих переходах.

Справа в тому, що через Польщу автошляхами в Україну у жовтні завозилось 36% автогазу, 18,5% бензину та близько 16% дизелю, за даними профільного видання «Нафторинок». Ще одна проблема – 70% автогазу імпортується автотранспортом, тоді як бензин та дизель – переважно залізницею.

Насправді, на зовнішньому ринку газ подорожчав десь на 1,5-2 грн/л ще у другій половині вересня, а в Україні тенденція відіграла лише частково, через слабкі продажі та ритмічні постачання газу, закупленого раніше по нижчим цінами. Ситуацію суттєво пришвидшили внутрішні фактори.

Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі? - газ

По-перше, затори на кордоні. Там зараз просто жесть, через навалу пріоритетного агропромислового експорту: паливовоз може чекати на виїзд два тижні, а їх там сотні, якщо не тисячі. Але якщо запасів дизелю-бензину і автоцистерн, здатних їй возити, в Україні багато, то зі скраплений газом все не так весело. Іншими словами, збій ритмічності імпорту дизель переживає набагато легше ніж LPG.

По-друге, дається в знаки російське пальне, а точніше боротьба з ним. З 17 жовтня митниця більш детально перевіряє походження нафтопродуктів. У частини постачальників з Польщі та країн Балтії необхідних документів очікувано не виявилося. Ще частина обсягів тимчасово випала у абсолютно прозорих виробників. Наприклад , частина європейських та американських заводів не має практики видачі документів у форматі, який тепер вимагає українська митниця.

Відстрочене подорожчання + затори на кордоні + нові правила на митниці = 2,2 грн/л у гуртовому секторі за тиждень. За той же період середня роздрібна ціна підросла на 60 коп. Хтось з мереж зростав швидше, хтось повільніше, але динаміку на найближчі 4-5 днів вже не спрогнозувати. Щось сказати щодо більш довгої перспективи поки що важко. З одного боку, ажіотажні настрої можуть ще трохи підняти температуру на ринку, з іншого – оператори за 5-10 днів мають повністю «перетравити» нові вимоги митниці і газу стане більше.

Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі? - газ

До яких наслідків ця проблема призвела?
Наслідки – збільшення витрат українських автомобілістів та підвищення вартості перевезень транспортом на автогазі («Газелі» та інші полуторатонники широко використовують його для перевезень по місту).

– Я би не сказав, що ситуація прямо критична в масштабах ринку, – коментує експерт “А95”. – Газ є, але не у всіх. Найбільше ситуація вдарила по дрібним компаніям. Імпорт став малодоступним, а на гуртовому ринку ціни вже вище роздрібних. Ціни на стелах – це ціновий мікс з більш дешевого імпортного ресурсу та вітчизняного газу, вартість якого через ажіотаж остаточно відірвалася від землі.

– Взагалі я вважаю, що нинішня криза – це наслідки захоплення українського ринку дешевим газом (з усіма ознаками російського походження). Саме ці угоди з совістю призвели до зниження постачань сьогодні, – підсумовує ситуацію Артем Куюн.

Ще на початку року експерти кричали, що засилля російського ресурсу призведе до висихання каналів постачання 100% неросійського автогазу. Газ з душком – це на 99% автомобільні постачання, тоді як європейський або американський продукт заходить великими партіями, здебільшого залізницею. Тому коли ціни на російський газ у Східній Європі падали до мінімуму, а постачання підозрілого ресурсу в Україну зростали, доля автомобільних партій в структурі імпорту зростала з нормальних 40-50% до 88%. Тим часом компанії, які у березні-вересні 2022 р. розробляли дороговартісні залізничні маршрути доставки неросійського газу, були вимушені повертати з оренди незатребувані вагони власникам, відмовлятися від заброньованих графіків перевезення.

Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі? - газ

І шо тепер? Коли автомобільний транспорт застряг у довжелезних чергах на виїзд, всі кинулися шукати залізничні партії. Але відновлення інфраструктурних можливостей, які довелося кинути під тиском російського газу, відбувається повільно.

Так само з митницею. Багато ресурсів газу у Польщі та Балтиці не змогли задовільнити новим вимогам української митниці і розвіяти підозри у російському походженні. Усі кинулися шукати неросійський ресурс, але його пропозиції виявилися невеликими. Так ми ж самі від них відмовилися на користь солодкого російського газку!

Як довго ця ситуація може тягнутися?
Зараз ринок перебудовується з постачань автомобільним транспортом на залізничний імпорт. Це непростий процес. В оптимістичному сценарії він може зайняти ще тиждень-два. Найгірше позаду: імпортери автогазу переорієнтували поставки з автотранспорту на залізницю, каже співзасновник «Консалтингової групи А-95» Артем Куюн. Частка імпорту автогазу автошляхами, за його даними, знизилась з 70 до 45%.

Що точно можна гарантувати, так це ціновий відкат за першої можливості. Конкуренція на ринку автогазу (часом нечесна і нерозумна) вже давно тримає роздрібні ціни у країні на мінімально можливому рівні. Як тільки ринок наповниться, ціни повернуться до рівня вересня.

Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі? - газ

Перші результати змін до митного кодексу вселяють надію: постачальники підозрілого ресурсу нормально так здулися, «псевдоказахський» газ не заходить. Загалом, усі зрозуміли, що все серйозно і, в принципі, є сенс наново будувати стабільну систему постачань неросійського газу.

– Думаю, що у найближчі тиждень-два газу буде більше, а порожніх заправок менше. Нові джерела знаходяться, нові маршрути формуються. Українській паливний ринок перетравлював і не такі негаразди. Плюс до того з покладанням споживання піде на спад, – каже Куюн.

– На аукціонах українських виробників ціна вже почала знижуватись. 28 листопада ціна закупки на внутрішньому ринку впала на 2%, до 61 320 грн/1000 т. Прогнозую, що ціни продовжать падіння, – каже співвласник енерготрейдера «Надежда» Станіслав Батраченко.

Попит на автогаз взимку традиційно падає приблизно на 15%. Також у грудні аграрії використовуватимуть менше газу для сушки, ніж восени, що має суттєво знизити попит.

Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі? - газ

А от ціни зможуть піти вниз тільки після нівелювання головної на сьогодні логістичної проблеми – перекритих польських переходів. Наприклад, через Ягодин йшло багато газу з Польщі та 100% ресурсу з Балтії. Тепер необхідно їхати за три-дев’ять земель. Дефіцит пального у країні, що веде широкомасштабну війну – це, нажаль, прямий наслідок безглуздої акції на тлі політичного вакууму у сусідів.

За словами директора консалтингової компанії А-95 Сергія Куюна, за поточних цін на бензин, стеля вартості автогазу – 39,7 грн/л. «Дорожче його буде невигідно купувати, автовласники перейдуть на бензин як основний вид пального», – пояснює він.

– А ще прикол ситуації в тому, що замість Польщі українські компанії поїхали за газом у Румунію, Хорватію та Сербію, максимально вкладаються в водні маршрути… І для польських трейдерів, які заздалегідь накупили газу та дизелю для українського ринку, це дуже невеселий прикол, – посміхається Артем Куюн.

В Україні склалася загрозлива ситуація на ринку AdBlue – причини

FaceBook     Twitter     email     Telegram   Підпишись на канал в Telegram


Підпишись на новини на пошту
Новини по темі - Україна Всі новини по темі автохімія


Цікаве по темі...
• Камбін заборонив продаж пального нижче стантарту Євро-5
• Чи вдарить блокада польського кордону по ринку палива? Прогноз експерта
• НБУ прогнозує зростання цін на пальне в 2024 році
• Топ-10 імпортерів пального в Україну
• Бензин «Євро 5» знову став законом. Чи стало саме пальне європейським?
• Блокада польсько-українського кордону обійдеться автовласникам у 3 грн за літр автогазу
Головні новини
• Які автомобільні новинки з’являться на українському ринку у березні
• Онлайн продажі автомобілів та поява цифрових дилерів. Світовий досвід
• Nissan шукає дилерів відразу в трьох областях України
• Jeep Grand Cherokee бореться за титул «Автомобіль Року в Україні 2024»
• На українському ринку з'явилися 18-тонні автокрани на шасі Daewoo Trucks
• В Україну прибули десятки евакуаційних бронемашин M113. Ще сотні - найближчим часом
• Вінничина отримала 30 автобусів українського виробництва
• Volvo представила електричну вантажівку FM Low Entry для роботи у містах
• ZF представляє технологію "розумних" ременів безпеки
• Які електромобілі подешевшають з 1-го березня та чому?
• Бестселером в Європі вперше став електрокар. ТОП-10 найбільш популярних авто
• Стали відомі подробиці нової версії САУ "Богдана"
• На український ринок поставлять велику партію найдоступніших пікапів
• Вантажівки Scania будуть перевозити комунікаційне обладнання Vodafone Україна
• У Києві заборонили стягувати плату за паркування
• Драйв розвідки: Автомобільний оператор вийшов з ініціативою зібрати кошти на 5 командних пунктів БПЛА для бригад Морської піхоти ЗСУ
• В Україні знайшли доступну альтернативу повнопривідним шасі для пожежних автоцистерн
• Чому електромобіль Dacia Spring вже прозвали «міні-Дастером»
• Які нові електромобілі до $30 тисяч стали бестселерами в Україні
• Новий електромобіль CITROEN e-С4 вже в Україні
Всі новини...

Авто- мото- музеї та колекції України
«Фаетон» Запорожжя
«Ретро Гараж» Львів
«Винтаж Гаражъ» Дніпро
Harley-Davidson Kyiv
«Мотомір» Камєнскоє
Ретромотомузей Львів
Zastava Умань
Мотоколекція OldCarService Київ
Гараж Януковича
Мотоколекція Берегово
Колекція Львівських мопедів
100 екземплярів за 100 років

Заводи, де виробляють
Ваші машини
Український авторинок за 100 років
ЗАЗ 2009 р., Як роблять ZAZ Forza 2011 р., ЗАЗ 2017 р.
Богдан (Черкасы), 2009, 2013, 2019 рік
Богдан JAC, Богдан-МАЗ
АвтоВАЗ
ЛуАЗ, ЛуАЗ 2016
Черкаський Автобус 2003, 2016 рік
КрАСЗ
Що залишилося від ЛАЗу
Що залишилося від КМЗ
Що залишилося від ХВЗ
Що залишилося від ЛМЗ
Єврокар
ЧАЗ
Часов-Яр
Історія КМЗ
Завод ім. Малишева
Київський БТЗ
Перший український автозавод
Велосипеди України
Audi
Jaguar Land Rover China
Peugeot
Porsche
Volvo
FSO
KIA Slovakia KIA Russia KIA Korea
Lamborghini
MG
BYD
Chery, Chery 2016
Geely, Emgrand EC8, Emgrand GC9
Great-Wall, 2012 рік
FORD Otosan
MAN & Neoplan Туреччина
IVECO
MAN
Scania Сідертельє
ГАЗ, ГАЗ 2010
УАЗ

Лічильники


SHALB  
Secured  
Купить машину на автопродаже? Автобазар Украины.

Популярні новини
• Стали відомі подробиці нової версії САУ "Богдана"
• Нові легкові автомобілі доступні в оренду від Ryder
• Mazda представила наступника кросовера CX-7 - Mazda CX-70
• Кувейт передасть Україні 100 танків М-84АВ
• Список авто, які підпадають під податок на розкіш в 2024 році
• Новий Volkswagen Touareg став лідером в сегменті великих позашляховиків
• Як не натрапити на зловмисників при купівлі авто для ЗСУ. Рекомендації експертів
• Український авторинок почав 2024 рік з потужного зростання
• Чому пільги у законі №10321 не зможуть зробити газові вантажівки популярними в Україні
• Як дилерські холдинги витримали два роки війни. Показники за 2023 рік
• Новий Volkswagen Amarok назвали найкращим в конкурсі авто року серед жінок
• Сезон ваших переваг. На автомобілі BMW 2022 та 2023 років виробництва діє спеціальна пропозиція
• Яким буде Mitsubishi Pajero наступного покоління
• Яким буде нове покоління Renault Duster
• В Україні стартують продажі нового Toyota C-HR
Акції у дилерів...
• На динамічний фастбек PEUGEOT 408 2023 року знижено ціни
• Сезон ваших переваг. На автомобілі BMW 2022 та 2023 років виробництва діє спеціальна пропозиція
• Спільна акційна пропозиція від Opet та АВТЕК
• 7-місний кросовер Mazda CX-9 доступний по спеціальній ціні від 1 539 500 грн.
• На Mazda CX-5 діє спеціальна цінова пропозиція
• Renault в Україні запускає вигідну сервісну акцію по заміні оливи двигуна
• Кросовер Opel Crossland доступний за максимально привабливою ціною – від 736 000 грн.
• DS 4 доступні зі складу в Україні – уже в наявності та з вигодою 50 000 грн.
• На окремі автомобілі Lexus 2022 і 2023 років виробництва діє вигідна цінова пропозиція
• Зустрічай зиму у всеозброєнні. Вигода на запчастини Mitsubishi до -20%
• На Mazda CX-9 діє спеціальна цінова пропозиція
• Універсальність та стиль. На BMW X3 та BMW X4 діє спеціальна пропозиція
• Кросовер Mazda CX-5 ще можна придбати за небувало привабливою ціною - від 1 119 000 грн.
• Електромобіль Opel Mokka-e пропонується за спецціною та на спецумовах фінансування
• У грудні на склад вантажівок Scania діють знижки до 20%
Авто історія
Історія АвтоЗАЗа
Історія Богдан/ЛуАЗ
Історія Черкаський автобус
Історія КМЗ / КМЗ 75 років
Музей Audi
Історія NSU
Музей BMW
Музей Citroen
Історія Citroen
Музей DAF
Музей Ferrari
Музей Fiat
Музей MG
Музей Peugeot
Історія Dangel 4x4
Історія Jeep
Музей Porsche
Музей Volvo
Парк Ferrari World Park
ВАЗ-2101 "Копійка"
ВАЗ-2121 "Нива"/LADA 4x4
LADA Sport
ГАЗ-24 "Волга"
ЛуАЗ-969
ЗАЗ-965
Перший український мотоцикл
Найперша мотоколяска К-1В
Перший київський мотоцикл К-1Б
Всі модели ЛМЗ
Історія Mini
Музей в Брюселі
Музей в Турині
Музей в Пекині
Музей в Шанхаї
Гараж Князя Монако
Авто королів XX сторіччя
Гараж Януковича
Китайський автопром
Турецький автопром
Корейський автопром
Авто II світової війни
Автівки Великої Перемоги
Авто Ленд-ліза
Лімузини російських вождів
Київський тролейбус
Київський автобус
Перші українські тролейбуси
Київський швидкісний трамвай
НТУ - 75 років
Перші авто та автоСМІ в Україні
ТОП10+ найстаріших автомобілів в Україні
Автономера Київа за 116 років
Статистика українського авторинку за 100 років
Скільки авто було продано в Незалежній Україні

Великі особистості Андре Сітроєн, Джорджетто Джуджаро, Луїджи Колані, Фердинанд Порше, Mr. Dream Car Олексій Сахновський, Свємпа, київлянин Володимир Вєклич, Філіп Прибилой Д4
 
Зв'язок
Тел.: +38 063 233 43 31
Пишіть нам >>>
Зробити стартовою | У вибране
Експорт новин |
Реклама на сайті
Роздрук, збереження, переклад іншою мовою або носій матеріалів, опублікованих у новинах AUTO-Consulting, допускаються лише для особистого використання. Інше використання матеріалів (зокрема, часткова чи повна публікація) допускається лише з дозволу ІАГ AUTO-Consulting. Використання матеріалів www.autoconsulting.com.ua допускається за наявності гіперпосилання на www.autoconsulting.com.ua.