Проект передбачає, що європейські партнери почали закуповувати зброю для України напряму в українських виробників. Першою це зробила Данія. У квітні 2024 року країна виділила близько 28,5 мільйонів доларів. Згодом до "данської" моделі приєдналися інші країни, зокрема Нідерланди, Швеція, Норвегія, Канада та країни Балтії.
Через "данську модель" профінансовано виробництво критично важливого озброєння, зокрема самохідних артилерійських установок „Богдана“. Загалом, закупівлі фокусуються на тому, що може бути швидко вироблено і застосовано на фронті – дрони та артилерія.
"Данська модель" на сьогодні – це працюючий і досить ефективний механізм допомоги", – підтвердили РБК-Україна в компанії "Українська бронетехніка", що виробляє бронеавтомобілі, дрони, боєприпаси та іншу техніку.
Вона реалізується в двох форматах, залежно від джерела фінансування.
Перший формат передбачає, що кошти на закупівлю зброї збираються нашими партнерами – Данією, Норвегією та іншими країнами. Другий формат – закупівлі зброї здійснюються за прибутки від заморожених російських активів.У кожного з форматів є свої особливості.
"До прикладу, за кошти, які ми отримуємо від заморожених російських активів, можна фінансувати продукцію, яка постачається з квітня по жовтень. Класична "данська модель", коли гроші збираються країнами, не має таких обмежень", – повідомили у компанії.
Пряме фінансування в даному випадку – це можливість нашим європейським партнерам визначати тип продукції, який контрактується, та фінансувати його закупівлю у визначеній кількості. Але контракт з виробником укладає Міністерство оборони чи Агенція оборонних закупівель (АОЗ), які й визначають пріоритетну потребу. Західні партнери фінансують цей контракт. І, звісно, кошти, які перераховуються під таке контрактування до бюджету МО чи АОЗ, не можна витрачати на інші потреби.
"По цій моделі можуть працювати абсолютно всі. І це дуже добре, бо це шалена економія в тому числі для наших партнерів.
За інф. РБК Україна
|