Дані з семи міст США, зібрані Associated Press, показують, що кількість крадіжок Hyundai і Kia все ще зростає, незважаючи на зусилля компаній виправити збій, що робить 8,3 мільйона автомобілів відносно легкою мішенню для злодіїв.
Від Міннеаполіса, Клівленда та Сент-Луїса до Нью-Йорка, Сіетла, Атланти та Гранд-Репідса, штат Мічиган, поліція повідомила про значне збільшення кількості викрадень автомобілів Hyundai та Kia у квітні порівняно з минулим роком. Восьме місто, Денвер, яке рано постраждало від спалаху крадіжок, повідомило про зниження на 23% порівняно з 2022 роком, але все одно зазнало великої кількості крадіжок.
Цього року поліція Міннеаполіса отримала 1899 повідомлень про викрадення автомобілів Kia та Hyundai, що майже у 18 разів більше, ніж за аналогічний період 2022 року.
"Масштаби проблеми тільки розширюються і є експоненціально гіршими, ніж були в минулому, – повідомив в електронному листі начальник поліції Міннеаполіса Брайан О'Хара. "У нас бувають тижні, за які викрадають майже стільки ж Кіа і Хюндаїв, скільки раніше викрадали за рік".
Дані на початок 2023 року, розраховані Страховим інститутом безпеки дорожнього руху, будуть опубліковані до кінця цього року.
Деякі американські міста повідомили, що 60% або більше повідомлень про викрадення автомобілів тепер стосуються Hyundai або Kia. Відео на TikTok та інших сайтах, які ілюструють, як завести і викрасти моделі Kia і Hyundai – за допомогою лише викрутки та USB-кабелю – дозволили крадіжкам поширитися з кінця 2021 року.
У Нью-Йорку проблема крадіжок автомобілів Hyundai-Kia набула такого розмаху, що минулого місяця влада міста провела прес-конференцію, на якій запропонувала пристрої, здатні відстежувати їхні транспортні засоби в разі викрадення. Станом на 30 квітня поліція повідомила про 966 крадіжок автомобілів Hyundai та Kia – майже в сім разів більше, ніж за аналогічний період 2022 року.
Тривожний рівень крадіжок, який влада на національному рівні пов'язує з іншими злочинами, включаючи щонайменше 14 зареєстрованих аварій і вісім смертельних випадків, зберігається, незважаючи на те, що автовиробники представили в середині лютого свою кампанію по боротьбі з крадіжками.
Hyundai та Kia заявили, що прискорюють розповсюдження свого програмного забезпечення, причому Hyundai повідомила, що вже досягла 6 000 інсталяцій на день. Компанія повідомляє, що використовує прямі поштові розсилки, телефонні дзвінки, цифрову рекламу та соціальні мережі, щоб зв'язатися з постраждалими власниками.
Айра Габріель, речник Hyundai, заявив, що компанія намагалася видалити з соціальних мереж навчальні відео, які показують, як викрасти автомобілі.
"Але оскільки з'являються нові, – сказав він, – виникають нові хвилі крадіжок".
У заяві Kia йдеться про те, що компанія почала розробляти і тестувати програмне забезпечення для захисту ще минулого року.
"Процес відбувався прискореними темпами, що дозволило нам розпочати поетапне впровадження посиленого програмного забезпечення на початку цього року", – зазначили в компанії.
Органи безпеки кажуть, що компанії впроваджували програмне забезпечення надто повільно. З 4,5 мільйонів автомобілів Kia, які підлягають виправленню, автовиробник заявляє, що встановив програмне забезпечення на близько 210 000 – майже 5%. Kia заявляє, що надіслала повідомлення близько 2,8 мільйонам власників автомобілів, яких це стосується, і очікує, що повідомить їх усіх до кінця цього місяця.
Для Hyundai ця цифра становить близько 225 000 з 3,8 мільйона автомобілів – приблизно 6%. Hyundai заявив, що планує зв'язатися з усіма постраждалими власниками автомобілів до 18 травня.
Постраждалі автомобілі компаній, багато з яких є недорогими моделями 2011 – початку 2022 років випуску, не були обладнані протиугінним іммобілайзером. Такий пристрій містить комп'ютерний чіп у ключі, який повинен бути розпізнаний іншим чіпом у рульовій колонці, перш ніж двигун запрацює.
Хоча більшість автовиробників мають такі чіпи вже багато років, Hyundai та Kia відстали від галузі в цілому, тим самим дозволивши злодіям скористатися прогалиною в системі безпеки. У 2015 модельному році іммобілайзери були стандартними на 96% моделей інших виробників, але лише на 26% моделей Hyundai і Kia, повідомляє Страховий інститут безпеки дорожнього руху.
На думку Майкла Брукса, виконавчого директора некомерційної організації "Центр автобезпеки", кампанія автовиробників щодо встановлення програмного забезпечення повинна була бути більш агресивною.
Брукс припустив, що якби Національна адміністрація безпеки дорожнього руху США організувала відкликання постраждалих автомобілів, у неї було б більше шансів попередити власників про небезпеку і необхідність звернутися за ремонтом.
Шакіра Елліс, викладач музики з Лонг-Біч, штат Каліфорнія, є однією з тих, хто не чув про крадіжки – поки її Hyundai Tucson 2019 року випуску не викрали перед її будинком близько 4 ранку 25 квітня. Автомобіль, в якому знаходилися деякі з її музичних інструментів, так і не знайшовся.
26-річна Елліс розповіла, що в її Tucson не було іммобілайзера, а про кампанію Hyundai з розповсюдження програмного виправлення її не поінформували. Якби вона знала, сказала Елліс, вона б негайно відвезла його на ремонт. Вона вважає, що Hyundai має надати їй новий автомобіль замість викраденого,
Навіть після компанії відкликання не всі звертаються до дилера, щоб убезпечити власну машину. За словами Брукса, в середньому лише близько 60% власників доводять цю справу до логічного кінця.
Деякі з автомобілів, близько 15% у випадку Hyundai, неможливо виправити за допомогою програмного забезпечення. Але і Hyundai, і Kia кажуть, що оплатять протиугінні пристрої для таких власників.
У Міннеаполісі та інших містах поліція каже, що підлітки, деякі з яких занадто молоді, щоб мати водійські права, користуються цією вразливістю. Часто вони потрапляють в аварії або стають учасниками інших злочинів. Поліція Міннеаполіса зафіксувала 209 випадків, коли Hyundai або Кіа були причетні до аварій з наїздом і втечею, і розслідує 169 повідомлень про те, що Кіа чи Hyundai були використані в інших злочинах.
Кілька міст, включаючи Сент-Луїс, Клівленд, Мілуокі та Сіетл, подали до суду на автовиробників, звинувачуючи їх у тому, що вони не встановили стандартні протиугінні пристрої та поклали надмірний тягар на міські служби.
"Kia і Hyundai надали перевагу прибутку, а не людям, не встановивши іммобілайзери на ці автомобілі", – заявив мер Клівленда Джастін Бібб, оголошуючи про позов свого міста до суду.
|