Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі?: Авто новини від AUTO-Consulting - газ

Интернет-ресурс информационно-аналитической группы AUTO-Consulting  
Новини CARS TRUCKS BUSES ЗНИЖКИ % Статистика 125 років успіху Renault
Пошук по новинам

Розширений пошук
Розділи
Головна
Новини
 Ринок автомобілів
 Акції в автосалонах
 Тест-драйви
 Статистика автопродажів
 Ринок автобусів
 Ринок вантажівок
 Військова техніка
 Виробництво автомобілів
 Законодавство
 Автобізнес LIFE
 Дилерська мережа
 Кредити/лізинг/страхування
 Автохімія
 Сільгосптехніка
 Авто-електроніка
 Ринок запчастин
 Ринок шин
 Мототехніка
 Поради власникам авто
Розмитнення авто
Підписка на новини


• Новини по темі: газ
• Уряд запустив програму пільгового кредитування при закупівлі бізнесом власних газових електрогенераторів
• Нафтогаз передав ЗСУ партію військових вантажівок IVECO
• Як змінить ціни на паливо підвищення акцизів? Кінець епохи дешевого автогазу
• Акцію від Opet для СТО, Автомагазинів та Підприємств з власним парком техніки продовжено до 30.04.24 р.
• Opet пропонує максимальний захист для працюючих на газі автомобілів
• Газотранспортна компанія закупила 71 пікап. Яка модель перемогла?
• Акція від Opet для СТО, Автомагазинів та Підприємств з власним парком техніки
• Нафтогаз передав ЗСУ мобільні станції керування дронами та більше тисячі FPV
• Блокада польсько-українського кордону обійдеться автовласникам у 3 грн за літр автогазу
• Чому пільги у законі №10321 не зможуть зробити газові вантажівки популярними в Україні
Ще по газ...
Новини від AUTO-Consulting
Всі новини по темі - Україна

Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі?

автохімія | Опубліковано - 2023-11-30 08:06:26 (4772 разів прочитано)
Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі? - газ
Минулої зими автомобілісти зіткнулися з дефіцитом бензину та дизпалива. Цієї – прийшло скачкоподібне здорожчання пропан-бутану або просто газу. Які причини та наслідки цього? AUTO-Consulting аналізує ситуацію разом з експертами нафторинку.
На 29 листопада, день публікації цього матеріалу, середня вартість газу на АЗС становить 36,66 грн/л, що на 2 копійки або 0,02% більше, ніж вчора. Подекуди ціни на колись копійчане паливо сягають 40 гривень за літр! І особливих причин до зниження цін здається немає. Чи є?

Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі? - газ

Насправді, ціни на автогаз зростають вже більше місяця, але якщо спочатку ситуація розвивалась поступово, операторам ринку ціни вдавалось трохи стримувати наявними запасами палива, то останнім часом автомобілістів лякає не лише ціна на газ, але й його відсутність на багатьох АЗС. Паливний ринок одним з перших відчув блокаду, адже українські компанії остерігаються зберігати великі обсяги палива в Україні через ризики російських обстрілів. Як наслідок, дефіцит газу в Україні 20 листопада сягнув 17%, за розрахунками аналітика «Нафторинку» Олександра Сіренко.

Чому так сталось? Розібратись в проблемі нам допомогли Артем Куюн, експерт Консалтингової групи «А-95», та Сергій Куюн, Директор Консалтингової групи «А-95».

Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі? - газ

– Підозри, що газ може пропадати з заправок якщо ситуація на кордоні не полегшиться, з’явилися ще у кінці вересня, – говорить Артем. – Коли польські перевізники вийшли на протест стало зрозуміло, що перебої майже неминучі. Додали клопоту нововведення у Є-черзі. Кажуть, що раніше можна було ставати в чергу ще з-за кордону, а тепер тільки після повернення. Сподіваюся, ця помилка буде виправлена.

Скраплений газ – дуже чутливе пальне. Сховищ його небагато, а транспортний парк в рази менший за паливовози. Саме тому розтяжку, на якій опинився ринок через затримки на кордоні, витримали не всі оператори. В спокійному режимі для забезпечення ритмічних постачань вистачало умовних 5 газовозів, а зараз треба умовних 7, бо строки доставки нереально розтягнулися. Немає умовних 7 машин – будуть прогалини.

Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі? - газ

Які причини росту цін на газ на АЗС?
Основна причина зростання ціни – ускладнення роботи переходів на українсько-польському кордоні. Страйк польських перевізників – основний фактор, який змусив транспортні компанії перебудовувати маршрути через Словаччину, Угорщину та Румунію. Це, по-перше, додало декілька днів до строків доставки, а по-друге, призвело до значного зростання черг на незаблокованих переходах.

Справа в тому, що через Польщу автошляхами в Україну у жовтні завозилось 36% автогазу, 18,5% бензину та близько 16% дизелю, за даними профільного видання «Нафторинок». Ще одна проблема – 70% автогазу імпортується автотранспортом, тоді як бензин та дизель – переважно залізницею.

Насправді, на зовнішньому ринку газ подорожчав десь на 1,5-2 грн/л ще у другій половині вересня, а в Україні тенденція відіграла лише частково, через слабкі продажі та ритмічні постачання газу, закупленого раніше по нижчим цінами. Ситуацію суттєво пришвидшили внутрішні фактори.

Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі? - газ

По-перше, затори на кордоні. Там зараз просто жесть, через навалу пріоритетного агропромислового експорту: паливовоз може чекати на виїзд два тижні, а їх там сотні, якщо не тисячі. Але якщо запасів дизелю-бензину і автоцистерн, здатних їй возити, в Україні багато, то зі скраплений газом все не так весело. Іншими словами, збій ритмічності імпорту дизель переживає набагато легше ніж LPG.

По-друге, дається в знаки російське пальне, а точніше боротьба з ним. З 17 жовтня митниця більш детально перевіряє походження нафтопродуктів. У частини постачальників з Польщі та країн Балтії необхідних документів очікувано не виявилося. Ще частина обсягів тимчасово випала у абсолютно прозорих виробників. Наприклад , частина європейських та американських заводів не має практики видачі документів у форматі, який тепер вимагає українська митниця.

Відстрочене подорожчання + затори на кордоні + нові правила на митниці = 2,2 грн/л у гуртовому секторі за тиждень. За той же період середня роздрібна ціна підросла на 60 коп. Хтось з мереж зростав швидше, хтось повільніше, але динаміку на найближчі 4-5 днів вже не спрогнозувати. Щось сказати щодо більш довгої перспективи поки що важко. З одного боку, ажіотажні настрої можуть ще трохи підняти температуру на ринку, з іншого – оператори за 5-10 днів мають повністю «перетравити» нові вимоги митниці і газу стане більше.

Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі? - газ

До яких наслідків ця проблема призвела?
Наслідки – збільшення витрат українських автомобілістів та підвищення вартості перевезень транспортом на автогазі («Газелі» та інші полуторатонники широко використовують його для перевезень по місту).

– Я би не сказав, що ситуація прямо критична в масштабах ринку, – коментує експерт “А95”. – Газ є, але не у всіх. Найбільше ситуація вдарила по дрібним компаніям. Імпорт став малодоступним, а на гуртовому ринку ціни вже вище роздрібних. Ціни на стелах – це ціновий мікс з більш дешевого імпортного ресурсу та вітчизняного газу, вартість якого через ажіотаж остаточно відірвалася від землі.

– Взагалі я вважаю, що нинішня криза – це наслідки захоплення українського ринку дешевим газом (з усіма ознаками російського походження). Саме ці угоди з совістю призвели до зниження постачань сьогодні, – підсумовує ситуацію Артем Куюн.

Ще на початку року експерти кричали, що засилля російського ресурсу призведе до висихання каналів постачання 100% неросійського автогазу. Газ з душком – це на 99% автомобільні постачання, тоді як європейський або американський продукт заходить великими партіями, здебільшого залізницею. Тому коли ціни на російський газ у Східній Європі падали до мінімуму, а постачання підозрілого ресурсу в Україну зростали, доля автомобільних партій в структурі імпорту зростала з нормальних 40-50% до 88%. Тим часом компанії, які у березні-вересні 2022 р. розробляли дороговартісні залізничні маршрути доставки неросійського газу, були вимушені повертати з оренди незатребувані вагони власникам, відмовлятися від заброньованих графіків перевезення.

Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі? - газ

І шо тепер? Коли автомобільний транспорт застряг у довжелезних чергах на виїзд, всі кинулися шукати залізничні партії. Але відновлення інфраструктурних можливостей, які довелося кинути під тиском російського газу, відбувається повільно.

Так само з митницею. Багато ресурсів газу у Польщі та Балтиці не змогли задовільнити новим вимогам української митниці і розвіяти підозри у російському походженні. Усі кинулися шукати неросійський ресурс, але його пропозиції виявилися невеликими. Так ми ж самі від них відмовилися на користь солодкого російського газку!

Як довго ця ситуація може тягнутися?
Зараз ринок перебудовується з постачань автомобільним транспортом на залізничний імпорт. Це непростий процес. В оптимістичному сценарії він може зайняти ще тиждень-два. Найгірше позаду: імпортери автогазу переорієнтували поставки з автотранспорту на залізницю, каже співзасновник «Консалтингової групи А-95» Артем Куюн. Частка імпорту автогазу автошляхами, за його даними, знизилась з 70 до 45%.

Що точно можна гарантувати, так це ціновий відкат за першої можливості. Конкуренція на ринку автогазу (часом нечесна і нерозумна) вже давно тримає роздрібні ціни у країні на мінімально можливому рівні. Як тільки ринок наповниться, ціни повернуться до рівня вересня.

Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі? - газ

Перші результати змін до митного кодексу вселяють надію: постачальники підозрілого ресурсу нормально так здулися, «псевдоказахський» газ не заходить. Загалом, усі зрозуміли, що все серйозно і, в принципі, є сенс наново будувати стабільну систему постачань неросійського газу.

– Думаю, що у найближчі тиждень-два газу буде більше, а порожніх заправок менше. Нові джерела знаходяться, нові маршрути формуються. Українській паливний ринок перетравлював і не такі негаразди. Плюс до того з покладанням споживання піде на спад, – каже Куюн.

– На аукціонах українських виробників ціна вже почала знижуватись. 28 листопада ціна закупки на внутрішньому ринку впала на 2%, до 61 320 грн/1000 т. Прогнозую, що ціни продовжать падіння, – каже співвласник енерготрейдера «Надежда» Станіслав Батраченко.

Попит на автогаз взимку традиційно падає приблизно на 15%. Також у грудні аграрії використовуватимуть менше газу для сушки, ніж восени, що має суттєво знизити попит.

Чому злетіли ціни на газ на АЗС? Коли зникне дефіцит і що буде з цінами надалі? - газ

А от ціни зможуть піти вниз тільки після нівелювання головної на сьогодні логістичної проблеми – перекритих польських переходів. Наприклад, через Ягодин йшло багато газу з Польщі та 100% ресурсу з Балтії. Тепер необхідно їхати за три-дев’ять земель. Дефіцит пального у країні, що веде широкомасштабну війну – це, нажаль, прямий наслідок безглуздої акції на тлі політичного вакууму у сусідів.

За словами директора консалтингової компанії А-95 Сергія Куюна, за поточних цін на бензин, стеля вартості автогазу – 39,7 грн/л. «Дорожче його буде невигідно купувати, автовласники перейдуть на бензин як основний вид пального», – пояснює він.

– А ще прикол ситуації в тому, що замість Польщі українські компанії поїхали за газом у Румунію, Хорватію та Сербію, максимально вкладаються в водні маршрути… І для польських трейдерів, які заздалегідь накупили газу та дизелю для українського ринку, це дуже невеселий прикол, – посміхається Артем Куюн.

В Україні склалася загрозлива ситуація на ринку AdBlue – причини

FaceBook     Twitter     email     Telegram   Підпишись на канал в Telegram


Підпишись на новини на пошту
Новини по темі - Україна Всі новини по темі автохімія


Цікаве по темі...
• В Україні зростуть ціни на бензин і ДП: Рада ухвалила в 1-му читанні закон про підвищення акцизів
• Як змінить ціни на паливо підвищення акцизів? Кінець епохи дешевого автогазу
• На скільки зросте вартість пального після впровадження нових акцизів
• Складений рейтинг мереж АЗС по сплаті податків. Хто лідер
• Рада зобов'язала додавати в бензин біопаливо. Його мінімальна частка становитиме 5%
• В Україні запрацює віртуальна мережа АЗС з реальним паливом
• ОККО побудує завод з виробництва біоетанолу
Головні новини
• В Україні запустять державну програму підготовки жінок-водіїв для вантажівок
• До навчального сезону Україна закупить 500 шкільних автобусів
• Найбільший у світі музей Citroen закривається
• Чому українські виробники не мають шансів перемагати у тендерах ЄІБ
• «Українські Вогнеборці» передали рятувальникам ще 10 нових пікапів
• З початку 2024 року в Україну ввезли рекордну кількість електрокарів
• На Західній Україні відкрили нові сервісні центри МВС
• Електрична Alfa Romeo Junior буде мати версію 280 к.с.
• На українському ринку з`явилися дві нові повнопривідні моделі вантажівок
• В Україні запрацює віртуальна мережа АЗС з реальним паливом
• Лізинг стає ще вигідніше: представництво Stellantis в Україні та ПУМБ починають стратегічну співпрацю з фінансування
• В Україні виготовили повнопривідний сміттєвоз на базі MAN TGM
• Audi представить новий спортивний електрокросовер із запасом ходу більше 600 км
• Національна гвардія отримала потужний паливозаправник на шасі Renault Trucks
• 7 вагомих причин, чому варто вибрати гібридний автомобіль
• З початку року українці вибракували понад 17 тис. транспортних засобів. Як це зробити?
• Представлено новий компактний 7-місний кросовер CITROEN C3 Aircross
• BMW представила X3 четвертого покоління
• Volkswagen T-Roc в Україні зараз доступний зі складу з вигодою 9%
• Скільки буде коштувати перший електрокар від Ferrari
Всі новини...

Авто- мото- музеї та колекції України
«Фаетон» Запорожжя
«Ретро Гараж» Львів
«Винтаж Гаражъ» Дніпро
«Машини часу» Дніпро
Музей КПІ Київ
Harley-Davidson Kyiv
«Мотомір» Камєнскоє
Ретромотомузей Львів
Zastava Умань
Мотоколекція OldCarService Київ
Гараж Януковича
Мотоколекція Берегово
Ретро музей Карлівка
Колекція Львівських мопедів
100 екземплярів за 100 років

Заводи, де виробляють
Ваші машини
Український авторинок за 100 років
ЗАЗ 2009 р., Як роблять ZAZ Forza 2011 р., ЗАЗ 2017 р.
Богдан (Черкасы), 2009, 2013, 2019 рік
Богдан JAC, Богдан-МАЗ
АвтоВАЗ
ЛуАЗ, ЛуАЗ 2016
Черкаський Автобус 2003, 2016 рік
КрАСЗ
Що залишилося від ЛАЗу
Що залишилося від КМЗ
Що залишилося від ХВЗ
Що залишилося від ЛМЗ
Єврокар
ЧАЗ
Часов-Яр
Історія КМЗ
Завод ім. Малишева
Київський БТЗ
Перший український автозавод
Велосипеди України
Audi
Jaguar Land Rover China
Peugeot
Porsche
Volvo
FSO
KIA Slovakia KIA Russia KIA Korea
Lamborghini
MG
BYD
Chery, Chery 2016
Geely, Emgrand EC8, Emgrand GC9
Great-Wall, 2012 рік
FORD Otosan
MAN & Neoplan Туреччина
IVECO
MAN
Scania Сідертельє
ГАЗ, ГАЗ 2010
УАЗ

Лічильники


SHALB  
Secured  
Купить машину на автопродаже? Автобазар Украины.

Популярні новини
• В ЗСУ показали, як модернізували БТР-4Е, з урахуванням досвіду боїв
• Франція передала Україні бронетранспортери та вантажівки
• В Україні хочуть ввести додаткові перевірки громадян під час перереєстрації авто та отриманні водійських прав
• Перевізники придумали, як діяти з далекобійниками, що покинули вантажівки
• 10 гірсько-штурмова бригада «Едельвейс» ЗСУ отримала військові вантажівки IVECO
• В Україні зростуть ціни на бензин і ДП: Рада ухвалила в 1-му читанні закон про підвищення акцизів
• PEUGEOT пропонує свої бестселери зі складів в Україні за максимально вигідними цінам
• 125 років успіху Renault. Як французькі авто підкорювали Україну
• В Україні розглядають заміну посвідчення водія кожні 5-10 років
• Посольство Німеччини передало Нацгвардії нові пікапи
• Український авторинок у травні перестав зростати через "електрику" та курс
• В Україні стартували продажі оновленого Nissan Juke. Оголошено ціни
• Як Renault повертався на український ринок. Шлях до успіху
• Стала відома країна найбільший імпортер китайських електромобілів
• Як розпізнати «потопельника» і не стати жертвою шахраїв. Частина 1
Акції у дилерів...
• Volkswagen T-Roc в Україні зараз доступний зі складу з вигодою 9%
• Гібридний кросовер Honda ZR-V пропонується з вигодою -262 тис. грн.
• У мережі СТО АІС стартує літня акція «Влітку з комфортом»
• В Україні пропонують вигідні рішення по альтернативному забезпеченню електрикою
• Спекотні знижки до 122 000 грн. на Skoda Karoq подовжено до кінця липня
• PEUGEOT пропонує свої бестселери зі складів в Україні за максимально вигідними цінам
• На SKODA Karoq діють знижки до 122 000 грн.
• Власники Mitsubishi зможуть вигідно обслужити кондиціонер
• Акцію від Opet для СТО, Автомагазинів та Підприємств з власним парком техніки продовжено до 30.04.24 р.
• Ціни, в які можна закохатися! Спеціальні ціни на усі автомобілі SEAT 2023 р.в. на складі в Україні
• На останні моделі Volkswagen Caddy 2023 року діє спеціальна цінова пропозиція
• На Mitsubishi Eclipse Cross 2023 року виробництва діє вигода до 129 000 грн.*
• В Євромоторс у Хмельницькому діє цілий ряд акційних пропозицій на нові та вживані автомобілі
• Автобезпека світового рівня Vodafone Guardian тепер доступна за 0 грн.
• BMW 3 серії доступні в Україні по ціні від 1 500 000 грн.
Авто історія
Історія АвтоЗАЗа
Історія Богдан/ЛуАЗ
Історія Черкаський автобус
Історія КМЗ / КМЗ 75 років
Музей Audi
Історія NSU
Музей BMW
Музей Citroen
Історія Citroen
Музей DAF
Музей Ferrari
Музей Fiat
Музей MG
Музей Peugeot
Історія Dangel 4x4
Історія Jeep
Музей Porsche
Музей Volvo
Парк Ferrari World Park
ВАЗ-2101 "Копійка"
ВАЗ-2121 "Нива"/LADA 4x4
LADA Sport
ГАЗ-24 "Волга"
ЛуАЗ-969
ЗАЗ-965
Перший український мотоцикл
Найперша мотоколяска К-1В
Перший київський мотоцикл К-1Б
Всі модели ЛМЗ
Історія Mini
Музей в Брюселі
Музей в Турині
Музей в Пекині
Музей в Шанхаї
Гараж Князя Монако
Авто королів XX сторіччя
Гараж Януковича
Китайський автопром
Турецький автопром
Корейський автопром
Авто II світової війни
Автівки Великої Перемоги
Авто Ленд-ліза
Лімузини російських вождів
Київський тролейбус
Київський автобус
Перші українські тролейбуси
Київський швидкісний трамвай
НТУ - 75 років
Перші авто та автоСМІ в Україні
ТОП10+ найстаріших автомобілів в Україні
Автономера Київа за 116 років
Статистика українського авторинку за 100 років
Скільки авто було продано в Незалежній Україні

Великі особистості Андре Сітроєн, Джорджетто Джуджаро, Луїджи Колані, Фердинанд Порше, Марчелло Гандіні, Mr. Dream Car Олексій Сахновський, Свємпа, київлянин Володимир Вєклич, Філіп Прибилой Д4
 
Зв'язок
Тел.: +38 063 233 43 31
Пишіть нам >>>
Зробити стартовою | У вибране
Експорт новин |
Реклама на сайті
Роздрук, збереження, переклад іншою мовою або носій матеріалів, опублікованих у новинах AUTO-Consulting, допускаються лише для особистого використання. Інше використання матеріалів (зокрема, часткова чи повна публікація) допускається лише з дозволу ІАГ AUTO-Consulting. Використання матеріалів www.autoconsulting.com.ua допускається за наявності гіперпосилання на www.autoconsulting.com.ua.